חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כתר בשן – הסוג, המחיר וכל מה שחשוב לדעת

כתר בשן האם זה נחוץ לכם, ואם כן אז מהו הכתר שיתן לכם את כס המנוחה וינוח לכם בפה שנים רבות? וכמובן אילו סוגי כתרים קיימים, מה המחיר של כתר ומהן המלצות רופא השיניים עבורכם בנושא.

ד"ר יואב אורבך, רופא שיניים בירושלים בעל ניסיון רב בתחומי אסתטיקה (כל מה שדרוש על מנת לשוות לכם חיוך בוהק ומלא שיניים) ושיקום הפה (הרי החיוך צריך להיות מורכב משיניים בריאות), מביא לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על כתרים לשיניים/
אנחנו מודים לכם על הסבלנות ועל הקריאה ומאחלים לכם בריאות איתנה ושיניים אסתטיות ובריאות.

כתרים בשיניים

האם אני צריך כתר בשן?

נתחיל עם המענה הבסיסי ביותר, זה שיאמר לכם אם אתם צריכים להשקיע את הזמן שלכם בהמשך קריאה.

כתר בשן צריך מי שנפגעה אצלו כותרת השן, כלומר החלק הגלוי לעין בחלל הפה. הרי השן מורכבת מכותרת גלויה ושורש סמוי ואם ישנה פגיעה בכותרת אז בוודאי שהיא פוגעת באסתטיות ונדרשת לה חלופה הוגנת.

כותרת השן שלנו בעלת ציפוי אמייל והוא זה אשר מקנה חוזק לכותרת וכאשר הוא נחלש ונפגם אז צפויה פגיעה גם בכותרת.

אז האם אתם צריכים כתר בשן? אם ישנה פגיעה נרחבת יחסית בכותרת ונשאר חומר שן עליו צריך להגן אז הטיפול המועדף עבורכם הוא כתרים לשיניים. יש גם סיטואציות בהן החלק הסמוי של השן (השורש) נפגע ולא ניכרת פגיעה בכותרת אך גם שם ייתכן ויומלץ לבצע כתר על מנת לתמוך בשן החלשה יחסית.

אז מה הם בעצם אותם כתרים לשיניים?

אנחנו מבינים שכתרים לשיניים הם בעצם המגן על הכותרת אך מי הם בכלל? מדובר על ציפויים היקפיים אשר עוטפים את השיניים. ציפויים אלה, אשר מקיפים את השן ומשחזרים את המראה והפונקציה הטבעית של השן עשויים חרסינה וזירקוניה ומיוצרים בתהליך חדשני של הדפסה תלת מימדית במעבדות השיניים. כתרים אלו מספקים לנו תחליף לפגיעה בכותרת והגנה על חומר השן שנותר. במרבית המקרים בהם ישנה פגיעה רחבה בכותרת יהיה צורך בכתר אשר יכסה על הנזק.

האם כתרים לשיניים הם רק כיסוי להגנה על שן שנפגעה?

אמנם תפקידם המרכזי של הכתרים הוא בהגנה על חומר השן שנותר אך יש להם גם תפקיד פונקציונלי ואסתטי.

כתר בשן אמור לספק מראה טבעי לשן, כל-כך טבעי עד שאף במבט חודר לא ניתן יהיה להבחין בהבדל בינו לבין השן הטבעית שלצדו.

מעבר לצורך האסתטי ישנו גם צורך פונקציונלי בשן שעובדת כל העת בפעולות הלעיסה. כתרים לשיניים עוזרים לעמוד בפני כוחות לעיסה גדולים ובעצם מהווים שן לכל דבר ועניין.

מתי יהיה צורך בכתר לשן?

כתר לשן הינו אחד השלבים האחרונים בשיחזור השן. הוא יורכב לאחר שעברתם טיפול שורש ורופא השיניים יצר מבנה והתקין שתלים, ובנוסף כל עת שנרצה לספק הגנה על חומר שן שנותר.

במקרים של עששת, שבר בשן או כל ליקוי אסתטי אחר נוכל לתת מענה באמצעות כתרים או ציפויים היקפיים.

סוגי כתרים לשיניים ומחירים שלהם

איזה כתר אני צריך לשן שלי?

אנחנו יודעים שאתם ממהרים להגיע לשורה התחתונה אך ישנם מספר פרטים שצריך לדעת בטרם נותנים לכם מענה חד משמעי. קודם כל חשוב לדעת באיזה אזור חלה הפגיעה, איזה סוג של עבודה מקדימה נעשתה באזור בעבר, האם ישנו צילום של השן ורק אז נדע איזה סוג של שתל יתן את המענה הטוב ביותר לבעיה שלכם.

סוגי כתרים לשיניים קדמיות

בעבר הלא מאוד רחוק חייבים לציין שעולם הכתרים היה שונה בתכלית ממה שאנו מכירים היום. במרבית המקרים היו מתקינים כתר יצוק או בשמו המוכר יותר כתר מתכת. כתרים אלו מאוד עמידים ובראי הספרות המקצועית אף מאוד מומלצים אך אינם מספקים מענה אסתטי הולם ולכן כמעט ולא תראו אותם יותר בשיניים קדמיות. יתרה מכך, לאחר מס' שנים ניתן לראות פס כהה בשולי החניכיים בסמוך לשן וזה מרתיע מאוד מטופלים.

כיום, מרבית האנשים רוצים אלטרנטיבה הנראית טבעית וללא חומרים מתכתיים ככל האפשר ובמיוחד כאשר מדובר על כתרים לשיניים קדמיות.

האפשרויות הנפוצות ביותר לכתר בשן קדמית:

כתר חרסינה

כתר חרסינה מתייחס הן לכתר העשוי מסגסוגת של מתכות (ורק מצופה בחרסינה על מנת להקנות לו מראה טבעי) וגם לכתר העשוי כולו חרסינה ללא שילוב מתכת.

שני סוגי כתרי החרסינה מתאימים לשיניים קדמיות, כאשר כתר חרסינה מלא מעניק מראה אסתטי הרבה יותר.

ישנם מקרים בהם שילוב של חרסינה ומתכת גורם להופעת גוונים כהים המופיעים בקרבת החניכיים (וכן בולטים לעין) ומכאן אנשים המעדיפים כתר חרסינה מלא.

בנוסף, כתרי חרסינה הם בעלי יכולת איחוי גבוהה ומשתלבים בצורה טבעיות בחניכיים ולכן הם בחירה מצוינת בקרב אנשים הרוצים חיוך טבעי ויפה.

חשוב מאוד לציין כי גם בקרב כתרי חרסינה ישנם הבדלים הנוגעים לאיכות החרסינה ולאיכות המעבדה. לכן, אין מחיר של כתר חרסינה אצל רופא שיניים מסוים חייב להיות זהה למחיר אצל מקבילו.

כתר חרסינה בירושלים - יואב אורבך

כתר חרסינה – התוצאות טמונות באיכות הכתר והעבודה

מחיר של כתר חרסינה 

אנחנו בטוחים שחלק מכם דילג היישר לחלק זה של המאמר ורוצה בוודאי לדעת כמה עולה כתר חרסינה? אז כפי שאמרנו קודם אין מחיר אחיד לכל הכתרים.

בעוד שמחיר של כתר חרסינה המשלב מתכת ינוע בין 2000 ל-3000 שקלים (מתכת לא אצילה), מחיר של כתר חרסינה עם זירקוניה באזור קדמי ינוע לכיוון 5,000 ש"ח וזה כולל מע"מ ואת עבודת הרופא.

כתר חרסינה בשן קדמית עתיד לעלות יותר מכתר חרסינה בשן אחורית וכמובן שאיכותו של רופא השיניים, ניסיונו, מקצועיותו ורמת הכשרתו יחד עם איכות הטכנאי שאיתו עובד הרופא יכולים גם הם להתבטא במחיר, וכמובן גם בתוצאות.  כתר חרסינה – מחיר לא אחיד בקרב רופאי שיניים שונים.

איכות של כתרים לשיניים

כתר זירקוניה

גם כאן כתר זירקוניה יכול להיות עשוי זירקוניה מלאה (מונוליטי) או בשילב של ציפוי חרסינה.

כתר זירקוניה עשוי מזירקוניה אשר הינה חומר לבן, חזק ובעל תכונות מיטביות בתחום רפואת השיניים. ניתן להתאים את הזירקוניה לצבע השיניים כך שזה מקנה שחזור טבעי יותר. בנוסף, הודות לחוזק של הזירקוניה ניתן להשחיז פחות חומר שן על מנת להכינו, דבר המאפשר לנו לשמור על יותר חומר שן טבעי. כאשר הכתר כולו עשוי מגוש אחד של זירקוניה אזי מדובר בחומר בעל קשיחות גדולה עוד יותר ומראה אסתטי חלק יותר.

כתר זירקוניה מעוצב באמצעות חריטה ממוחשבת ובולט פחות ולכן משאיר מקום רב יותר לבסיס השן המקורי. אם וכאשר מתרחשת נסיגת חניכיים אז כתר הזירקוניה אינו מגלה את נוכחותו כמו מתכות אחרות (לא יופיע פס צבע שיצביע על קיומו של כתר מלאכותי). סיכון נוסף שנחסך באמצעות כתר זירקוניה מלא הוא התנתקות ושברים של בסיס הכתר או המתכת מהחרסינה (כפי שקורה לא מעט בכתרים אחרים).

מחיר של כתר זירקוניה 

מחיר של כתר זירקוניה הוא יקר יותר ממתחריו ויכול להגיע לסכומים של 5000 ש"ח לכתר אחד (בד"כ באזורים קדמיים).

כאשר מדובר על כתר זרקוניה מונוליטי אז יהיה ניתן למצוא גם אפשרויות זולות הרבה יותר שינועו מ-2500-3500 שקלים.

כתר זירקוניה – מחיר משתלם עבור התמורה.

כתר זירקוניה בירושלים - יואב אורבך

כתרי זירקוניה – לא תבחינו בין שיניים טבעיות לבין הכתר

מה עוד עלול להשפיע על מחיר של כתר זירקוניה?

מעבר לסוג הכתר שבוחרים, למיקום בפה ישנה גם השפעה על המחיר. כתר זירקוניה בשן קדמית יעלה יותר מכתר אחורי מאחר ויש צורך בעבודה קפדנית יותר ורמת אסתטיקה מיטבית.

גורמים נוספים העשויים להשפיע על מחיר של כתר זירקוניה הם ניסיונו של רופא השיניים, איכותה של המעבדה ורמת מיומנותו של הטכנאי איתו עובד רופא השיניים וכמובן מצב חלל הפה. לכן, אל תסמכו על הצעה טלפונית מאחר ומצב העניינים יכול להיות שונה בתכלית.

אם אתם באמת רוצים לדעת כמה עולה כתר זירקוניה וכמה כסף תאלצו לשלם מכיסכם אז תיגשו לבדיקה מקיפה אצל רופא השיניים ובסופה תדרשו הצעת מחיר עבור כתר זירקוניה לשן (אם הרופא יאמר שיש צורך בכך). בנוסף, תמיד מומלץ לבקש מספר טלפון של מטופלים שעברו טיפול דומה ויוכלו לתת לכם חוות דעת.

המלצות רופא השיניים בנושא כתרים לשיניים

לאחר שקיבלתם תמונה כללית עבור כתר לשן והבנתם מדוע צריך אותו שם, אילו סוגים נפוצים קיימים ומה המחיר של כתרים הגיע הזמן לגעת בנושאים נוספים, חשובים לא פחות הקשורים באיכות כתרים, שמירה, תחזוקה וטיפול בהם.

תחזוקה הולמת של כתרים

כתר בשן דורש תחזוקה שוטפת כמו זו של שן טבעית, כן, כן צריך להשקיע בו מאחר ויש לו נקודות תורפה בין הכתר לבין הבסיס. בנוסף לצחצוח שיניים קבוע בתדירות של פעמיים ביום יש לנקות את השיניים גם באמצעות חוט דנטלי וכך להבטיח שלא נותר לכלוך במקום, זאת בנוסף לביקורת חצי שנתית אצל שיננית וחד שנתית אצל הרופא על מנת לוודא שהכל תקין.

התאמת כתרים לקו החיוך

שוחחתם עם חבר והוא המליץ על כתר חרסינה מדהים שעשה אצל רופא השיניים שלו, אל תמהרו לדרוש את אותו הדבר. לכל אחד מאיתנו חלל פה שונה עם קו חיוך שונה בתכלית. פעמים רבות יבצע רופא שיניים אנליזת פנים ויתאים את סוג הכתר לקו החיוך. אנשים להם קו חיוך גבוה יחסית החושפים חניכיים בחיוך יתאימו לכתר זירקוניה בעוד אלה עם קו חיוך נמוך יוכלו להסתפק בכתר זול יותר באזורים אחוריים.

טכנולוגיות מתקדמות

אנחנו נוטים לשלם יותר לרופאי שיניים מומלצים שעוברים הכשרות, השתלמויות וצוברים ידע חדש מאחר והם יכולים להתאים לנו פתרונות שלמים ומותאמים יותר יחד עם שימוש בטכנולוגיות המתקדמות ביותר. כפי שהזכרנו לעיל, היום קיימות טכנולוגיות לסריקת שיניים היישר לתוך המחשב וקבלת כתר גמור תוך שעה אחת.

איכות שווה כסף

ישנם מקומות בהם חיסכון בטווח הקצר טומן דווקא עלויות גבוהות יותר בעתיד, ונכון הדבר שבעתיים כאשר מדובר על כתרים. בעוד שבחירה בכתר לשן מסוג איכותי תתבטא בעמידות לאורך שנים, בחירה זולה יכולה לגרום להופעת כאבים בשן עם כתר, דלקת בשן וזמן קצר ביותר בו יחזיק הכתר בפה. כל אלה יובילו לכך שכעבור זמן קצר תצטרכו לעשות את התהליך שוב ולשלם עלויות בלתי מבוטלות.

מחיר של כתרים איכותיים

כתר לשן בירושלים במרפאה של ד"ר יואב אורבך

לפני שאנחנו קושרים לעצמנו כתרים אנחנו מזמינים אתכם לקבוע תור לייעוץ במרפאת השיניים שלנו בירושלים על מנת להבין מה אתם בדיוק צריכים, וכיצד אנחנו יכולים לסייע לכם. רק לאחר שנקבל תמונה מלאה וברורה של המצב בחלל הפה שלכם נדע לומר איזה סוג כתר אתם צריכים (אם בכלל).

זכרו כי מחיר של כתר חרסינה אינו שווה בין רופא לרופא וכי יכולים להיות הבדלים רבים בין כתר אחד למשנהו. גם אם קיבלתם בטלפון הצעת מחיר על כתר זירקוניה שאינכם יכולים לעמוד בפניו כדאי שתבדקו טוב טוב מה עומד מאחורי המחיר המשתלם (לכאורה).

למרפאתנו ניסיון רב בהרכבת כתרים ואנו יודעים להתאים פתרונות דנטליים מתקדמים לקהל לקוחותינו.

אנחנו עושים שימוש בציוד וטכנולוגיה מתקדמים במיוחד, יחד עם חומרי גלם משובחים ובשילוב עם הטכנאים הכי טובים בארץ וכל זאת באווירה חמימה ועם יחס אישי. צרו איתנו קשר בלשונית המופיעה מטה.

תפריט נגישות

יש דברים שלא כדאי לחכות איתם..
       התקשרו עכשיו, או השאירו פרטים
ותתחילו לחייך.